Otomasyon Sistemleri

Otomasyon Sistemleri

Endüstriyel alanda, bilimsel faaliyetlerde ve yönetim alanlarında uygulanacak olan bir işin makine ve insan arasında paylaştırılarak uygulanması işlemini yapan sistemlere otomasyon sistemleri denir. Teknolojinin ilerlemesi ve üniversitelerde otomasyon mühendisliği bölümlerinin okunması nedeni ile son yıllarda hayatımıza önemli ölçüde giriş yapmıştır. Otomasyon ve kontrol üniteleri kombine halinde çalışarak bu sistemleri oluştururlar. Tek bir cihaz yardımı ile bu hizmetleri sağlamak mümkün değildir.

Sistemlerin amacı insan gücüne ihtiyaç duymadan yapılması gereken işlerin herhangi bir aksaklık yaşanmadan otomatik olarak yapılmasıdır. Dünyanın gelişmesi, nüfusun artması ve sanayi devriminin büyük bir yankı uyandırması nedeni ile işler hızlanmak ve gelişmek zorunda kalmıştır. Endüstriyel alanda yaşanan bu zorunluluğu karşılayabilmek için otomasyon sistemleri doğmuştur. Hayatı kolaylaştırmak ve endüstriyel alanda işlerin maksimum düzeyde yapılmasını sağlamak gibi görevleri bulunur. Genel olarak insan gücü kullanılıyorsa yarı otomasyon, işlerin büyük kısmı makine ile yapılıyorsa tam otomasyon denir.

Otomasyon Sistemleri Özellikleri Nelerdir?

Otomasyon sistemleri kurulumunda kullanılan makineler ve kullanıldığı alanlara göre bazı özelliklere sahip olur. Birden fazla cihaz ile oluşturulur. Mekanik, elektronik ve bilgisayar tabanlı olarak çalışırlar. Sistemlerin çalışması için mutlaka bir güç kaynağına ihtiyaç duyulur. Tamamen teknoloji içerikli bir kuruluma sahiptir. Kompleksli işleri bile başarı ile tamamlayabilir. Bazı alanlarda robotlar yardımı ile sistem çalışması gerçekleştirilir.

Bilgi sistemleri ve sanal gerçeklik kavramları sistemlerin en önemli parçasıdır. Tam otomasyon sistemleri tamamen yapay zekâ ürünüdür. Özellikle otomotiv sektöründe kaynak işlerinin yapımında tercih edilirler. Basit ve karmaşık görevlere göre ayrılırlar. Sistem iletişimini organik işlemler sağlar. Sistemin yapacağı işler önceden programlanır ve ayarlanır. Geri dönüşüm prensibi ile çalışırlar. Çalışma sırasında yaşanan herhangi bir aksaklığı ana bilgisayara bildirir.

Otomasyon Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Otomasyon sitemleri günlük hayatta ve iş dünyasında birçok alanda kullanılırlar. Genel olarak tercih edilen alanları sıralarsak; Evlerde, kombi, buzdolabı, çamaşır makinesi ve diğer teknolojik aletlerin çalışmasında, otomotiv sektörü, imalat sektörü, lojistik ve sağlık sektörlerinde, elektrik ihtiyacının karşılanmasında ve asansör sistemlerinde, internet kullanımında, sosyal paylaşım sitelerinde ve cep telefonu kullanımında, otomatik vezne makinelerinde, sanayi ve geri dönüşüm sektörlerinde kullanılır. Sıralamış olduğunuz alanların dışında günlük hayatta farkında olmadan bu sistemlerden büyük yardımlar alıyoruz. Özellikle inşaat sektöründe akıllı ev sistemleri oluştururken kullanılır.

Fabrikalar İçin Otomasyon Sistemlerinin Önemi Nedir?

Otomasyon sistemleri ilk yıllarda tamamen fabrikalarda kullanım için geliştirilmiştir. Özellikle fabrika sahiplerine büyük avantajlar sağladığı için kurulumu yapılır. Fabrikada mal üretiminde tek tip ve hata olmayan üretim oluşmasını sağlar. Çalıştırılması gereken işçi sayısını azami seviyeye indirebilir. Üretimin hızlanmasını ve daha düzenli şekilde yapılır. Sistem kurulumu maliyetli olsa da kurulduktan sonra maddi anlamda fabrika sermayesine büyük katkılar sağlar. Kurumsallaşma konusunda hızlanmasını sağlar ve sadık müşteri portföyü oluşturmasına imkân tanır. Otomasyon üretiminde ham maddeden kesinlikle zarar görülmez. Ham madde gerektiği kadar kullanılır.

Üretim sırasında evinizde olabilirsiniz. Uzaktan yönetim sayesinde makinelerin başında beklemenize gerek kalmaz. Üretim enerjisini en doğru kaynaklara yönlendirir. Sistem raporlarını anlık olarak görebilirsiniz. Üretim sırasında yaşanan herhangi bir sorunu anında haber verir ve aksaklık oluşmasını engeller. Fabrikaların içinde bulundukları sektörde ilk sıralarda yer almaları için otomasyon kurulumu yaptırmaları şarttır. Uygun maliyetlerde verilen hizmetleri tercih ederek bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Otomasyon Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Otomasyon sistemleri uzun yıllardır var olan ve geliştirilen teknoloji ürünleri oldukları için büyük avantajlar sağlar. Bu sistemlerin sağladığı avantajlar;

  • Makine üretimi kullanıldığı için insan hata payı yok edilir ve üretilen ürünlerin kalitesi maksimum düzeye ulaşır.

  • Sistemler ara vermeden çalışır. Bu sayede üretim hızı artar ve iş yerleri zamandan tasarruf elde edebilir. Zamandan tasarruf iş dünyasında büyük öneme sahiptir.
  • İş kazaları minimum düzeye indirilir ve iş kazasından doğan maliyetler şirket sermayesine aktarılır.

  • Uzun vadeli işlerin üretim maliyetleri en aza indirilir ve kazanç elde edilir.
  • İşleyişi düzenli, üretimi hatasız ve ürün kalitesi yüksek olan firmalar rekabet ortamında her zaman bir adım öndedir.

Sıraladığımız bu avantajları elde edebilmek için mutlaka iyi ve titiz bir kuruluma sahip sistemler tercih edilmelidir. Firmamız kurulduğu ilk günden itibaren profesyonel ekibi ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen bir firmadır. Avantajlı otomasyon sistemleri kurulumunu kısa sürede gerçekleştiriyoruz. Sektör içerisinde yıllardır aktif bir şekilde yer almamızın en önemli nedeni müşterilerimizin olumlu geri dönüşleri ve verdiğimiz hizmetlerin kalitesidir.

Otomasyon Sistemleri Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

İhtiyaçların zaman geçtikçe artması nedeni ile insan gücü üretim alanında yetersiz kalmaya başladı. Hayatın çok hızlı bir şekilde ilerlemesi ve her gün yeni ihtiyaç türlerinin çıkması hayatı zorlaştıran etkenlerdir. Bu nedenle otomasyon olmazsa olmaz bir kriter haline gelmiştir. Olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkileri de bulunur. Olumlu etkileri, yaşamı kolaylaştırır, ihtiyaçların kısa sürede tamamlanmasını sağlar ve yaşam kalitesini önemli derecede artırır.

Otomasyonun olumsuz etkisi ise insan gücüne olan ihtiyacın azalması nedeni ile işsizlik oranının artmasını sağlayabilir. Makineleşmenin ve sanayileşmenin çalışan insan sayısına ihtiyacı giderek azalttığı kanıtlanmıştır. Tüm dezavantajlarına rağmen hayatımızın her alanında mutlaka gereklidir. Özellikle ev otomasyon sistemleri yaşamın kaliteli sürdürülmesini sağlar.

Otomasyon Sistemleri Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomasyon sistemi kurulurken çok dikkatli olmak gerekir. Aksi halde sistemden beklenen hizmet elde edilemez. İlk olarak prose ve ortam şartları belirlenir. Ortama uygun kurulum yapılması önemlidir. Gereksinimlerin karşılanması yapılırken uygun maliyette bu hizmeti sağlamak hedef olmalıdır. Kablolama hattı yeri ve montajları doğru seçilmelidir. Kablolama tüm sistemin temel yapısını oluşturur. Bu nedenle dikkatli olunması önemlidir.

Sistemin karmaşıklığına ve prosese göre görsel yönetim tarzı seçilmelidir. Nokta listesi çıkararak adım adım ilerlenmelidir. Bu kriterlere dikkat edilerek başarılı bir sistem kurulabilir. Aksi halde doğru ve avantajlı çalışma beklenemez. Aydınlatma otomasyon sistemleri gibi çok hassas çalışama tekniğine sahip olanlardan verim alınamaz. Firmamız bünyesinde çalışan teknik elemanlarımızdan kuruluma dâhil aklınıza takılan her türlü soruyu sorarak cevaplarını alabilirsiniz.

Otomasyon Sistemlerinin Dezavantajı Var Mıdır?

Her alanda büyük katkılar sağlayan bu sistemlerin kendi içerisinde sahip olduğu bazı dezavantajlar da bulunur. Yapılan incelemelere bakıldığında ilk olarak karşımıza çıkan kurulumlarının büyük maliyetler neden olmasıdır. Teknolojik ürünler oldukları için temin etmek ve kurmak ayrı ayrı maliyetlendirilir. Bu nedenle ilk evrede yüksek miktarlar ödemeniz gerekebilir. Özellikle sektörde yeni kurulan ve var olmaya çalışan şirketler için büyük bir ödenek ayırmak gerekebilir.

Sistemlerin maliyetini şirket sermayesine geri kazandırması uzun zaman alabilir. Bu nedenle sistem kurulumu yaptırmadan önce doğru firma tercihi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Otomasyonun bir diğer dezavantajı ise son günlerin en önemli tartışma konularından birisidir. Makine kullanımına dayalı sistemlerdir. Bu nedenle iş alanlarında insana olan ihtiyaç giderek azalır. Ülkelerin işsizlik oranlarının artmasını sağlar. Üretim izleme otomasyonu gibi kalite kontrol işlerinde çalışan sayısını önemli ölçüde azaltmıştır.

Otomasyon Sistemleri Çeşitleri

Yaşamın her alanında kullanılan bu sistemler mutlaka birbirlerinden farklı özelliklere sahip olmalıdır. Otomasyon denildiğinde akla gelen tek bir sistemin ve cihazın çalışmasıdır. Ancak bu sistemler tamamen birbirlerinden bağımsız ve farklı özelliklere sahiptir. İlgili alanın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özel olarak farklı sistemler kurulur. Kurulum yapan firmanın tüm bu teknik bilgilere sahip olması gerekir.

Sistem kurulumuna ihtiyaç duyduğunuzda ilk olarak firma yetkilisi ile görüşmelisiniz. İş sahanızı ve üretimini yaptığınız ürün özelliklerini detaylı olarak aktarmalısınız. Sizlerin vermiş olduğu bilgiler ışığında firma en uygun sistemlerin projelerini hazırlar. Hazırlanan projeler ilk olarak müşterinin bilgisine sunulur ve müşteri ile birlikte geliştirilir. Firmamızın önceliği müşterilerimizin kazançlı sisteme sahip olması olduğu için tamamen bu alanda hizmet veriyoruz. Sistemin işe olan uyumunu sağlayarak amacımıza ulaşıyoruz.

Endüstriyel Makine Otomasyonu

Otomasyon sektörünün olmazsa olmaz ve en çok ilgi gören çeşididir. Sanayi, otomotiv, fabrika, üretim ve lojistik sektörlerinde işlerin büyük bir kısmı bu sistemler sayesinde tamamlanır. Hatasız ve pratik çalışma sistemlerine sahiptir. Makinelerin kontrolleri tamamen bilgisayar programına bağlıdır. Ancak işletme sahibi istediği zaman manuel olarak müdahalede bulunabilir. Bu özelliği sayesinde kontrollü çalışma şeklini sunar.

Kısa sürede gelişen ve tercih edilen bir türdür. Kurulum maliyetleri en yüksek olan sistem olsa da kısa zamanda bu maliyeti talere edebilecek çalışma şekline sahiptir. Kullanım alanı en geniş olan sistemlerdir. Kurulumunu birçok firma gerçekleştirebilirken aynı zamanda en çok kurulum sorunu yaşanan ürünlerdir. Pano arıza otomasyon sorunları çok sık görülebilir. Bu nedenle mutlaka tecrübeli ve profesyonel yardım alınmalıdır.

Öğrenci Otomasyonu

Üniversitelerde, okullarda ve diğer eğitim kurumlarında öğrenciler ile ilgili tüm verileri internet ortamında saklamak ve ihtiyaç duyulduğunda bu verilere ulaşabilmek için geliştirilen sistemdir. Öğrencilerin okul ve diğer eğitim alanları ile ilgili tüm verilerini içerir. Güncel ve eski bilgiler bir düzen halinde oluşturulur. Sistem çalışmasında aksaklıkların yaşanması ve veri kaybı söz konusu olabilir.

Öğrenci otomasyonu kurulum açısından çok basit bir sistemdir. Kısa sürede sorunsuz olarak kurulabilir. Yıllık olarak güncellenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Sistemde yaşanan aksaklıklar küçük bir bakım ile giderilebilir. Sistemin önceliği her zaman kolay ulaşılabilir olmasıdır. Firmamız kurmuş olduğu bu otomasyonu her zaman yakından takip eder. Çalışma sisteminde bir sorun yaşanması durumunda bizlere ulaşarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Fabrika Otomasyonu

Üretim, ham maddenin ayarlanması, kalite kontrol işleminin tamamlanması ve paketlenmeye kadar gidilen her aşamada kullanılmak üzere geliştirilen çok geniş çalışma potansiyeline sahip olan sistemlere fabrika otomasyonu denir. Üretim kapasitesinin çok yüksek olduğu fabrikalarda işleri çok kısa sürede tamamlar. Üretim zayiatlarını yok eder. Fabrika yönetimine işlerin takibini daha kolay yapmaları için imkân tanır. Otomasyon cihazları belirlenen ürün miktarı dışına çıkmazlar.

Fabrika otomasyon kurulumu büyük titizlik ve teknik bilgi gerektiren bir işlemdir. Fabrikanın üretim maliyetini azaltmak isterken büyük maddi kayıplara neden olabilir. Projeler hazırlanma aşamasında tamamen fabrika koşullarına uygun olarak çizilmelidir. Üretim bandı, günlük çalışma süresi, ham madde özellikleri teker teker işlenmelidir. Firmamız otomasyon kurulumu öncesi fabrikaya giderek gerekli analizleri yapar. Bu analizler sonucunda en doğru ve kapsamlı sistemi kurar.

Bina- Ev Otomasyonu

Rezidanslarda, alışveriş merkezlerinde ve diğer sosyal yaşam alanlarında güvenliğin sağlanması, enerji tasarrufunun oluşturulması ve arızalara kısa sürede müdahale edilmesi gibi nedenlerden dolayı geliştirilmiştir. Bu sistemlerin sorunsuz çalışması can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşır. Gerekli analizler yaparak sorunsuz çalışma sağlamak ilk amaçtır.

Ev otomasyonlarında ise akıllı evlerin kurulumu amaçlanır. Uzaktan müdahale ile, ışıkların kontrolü, klimanın çalıştırılması, güvenlik sistemlerinin devreye girmesi ya da devre dışı bırakılması gibi işlemleri tamamlar. Akıllı araç ve gereçlerin uzaktan kontrol edilmesi büyük avantajlar sağlar. Özellikle ev otomasyon otopark sistemleri de tercih edilebilir. Güvenli ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için bu sistemlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

PLC- Sera Otomasyonu

PLC otomasyonlu açılımına bakıldığı zaman planlanabilir lojik kontrol sistemleri demektir. Bu sistemler sayesinde kontrol metabolizması sorunsuz olarak çalışır. Sitem sensörler ile devreye girer. Bu sensörler aldıkları bilgileri direk olarak bilgisayara aktarır ve depolar. İhtiyaç halinde bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sera üretiminde hava sıcaklığı, nem oranı ve havalandıra bilgileri çok önemlidir. Ürünlerin yetişmesi ve çalışanların iş yükünün azaltılması için sera otomasyonu geliştirilmiştir. Bu cihazlar yardımı ile hava akımları sürekli ölçülür. Değerler belirlenen eşiği aştığı takdirde uyarı verilir. İstenildiği takdirde kamera ile görüntü sağlanabilir. Otomasyon kontrol sistemleri sayesinde üretimin daha kaliteli olması sağlanır.

Aydınlatma Otomasyon Sistemleri

Aydınlatma otomasyon sistemleri uzaktan erişim sayesinde çalıştırılabilen sistemlerdir. Işıkların kapatılması ya da açılması gibi işlemler kolay bir şekilde yapılabilir. Enerji tasarrufu sağlamak, enerji güvenliği oluşturmak ve kullanışlı ev ortamı için düşünülmüştür. Akıllı evlerin yanı sıra oteller ve iş yerlerine de uygulanabilir.

Otomasyon Firması Nasıl Olmalıdır?

Otomasyon firması bazı özellikleri taşımalıdır. Bu özellikler sayesinde müşterileri tarafından tercih edilir. Sizlerde firma seçimi yaparken bu özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. İlk olarak firma tüm iş kollarına ait otomasyon çeşitleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Teknoloji sürekli olarak yenilenen ve gelişen bir üründür. Bu nedenle firma çalışanları ve firmanın elinde bulunan materyaller sürekli olarak geliştirilmelidir. Otel otomasyonu gibi kompleks işlemleri bile sorunsuz olarak tamamlayabilmelidir.

Makinelerden oluşan bu sistemlerin günün hangi saatinde arızalanacağı belirli olmadığı için firma her zaman ulaşılabilir olmalıdır. Şirket bünyesinde bulunan tüm personel gerekli eğitimleri düzenli olarak almalıdır. Müşterilerinin ihtiyaçlarına her zaman güler yüzle ve olumlu geri dönüşlerde bulunabilmelidir. Vermiş olduğu hizmetlerin tamamı garantili olmalıdır. Maliyetleri yüksek olan bu sistemler garantili alınmadığı sürece maddi kayıplara neden olabilir. Firma hakkında detaylı bilgi almadan önce karar vermenizi tavsiye etmiyoruz.

Otomasyon Şirketleri Ne İş Yapar?

Otomasyon şirketleri sistemin kurulmasını, müşterilerin bu sistemleri sorunsuz kullanmasını, avantajlı ve üretim kapasitesi yüksek ürünler elde etmesini dağlar. Sistemler düzenli olarak bakım gerektirdiği için şirketler belirledikleri periyotlarda bakımlarını yapar. Yedek parça gerektiği durumlarda parça temininde bulunur. Ani gelişen ve büyük kayıplara neden olabilecek arızaları giderir. Üretim izleme otomasyonu kurulumu yaparak iş merkezlerinde kontrolü sağlar. Müşterilerine gerekli eğitimleri ve destekleri verir. Özellikle uzaktan müdahale konusunda büyük yardımlarda bulunur. Garantili hizmetler vererek müşterilerinin güvenini kazanır.

Otomasyon Sistemleri Fiyatları

Otomasyon fiyatları belirlenirken bazı kriterler dikkate alınır. Kurulacak olan sistemini yapısı, sistem için kullanılacak olan malzemelerin maliyeti, kurulum için gerekli olan personel sayısı, işlemin süresi ve firmanın fiyat listesi göz önüne alınır. Yeni kurulan firmalar sektörde var olabilmek için piyasa değerinin altında hizmet verirler. Başarılı otomasyon için ucuz hizmet veren firmaları tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Firmamız güvenilir ve profesyonel hizmet vermek için kendisini süreli olarak yeniliyor. Müşterilerimize vermiş olduğumuz hizmetlerimizi görmek için web sitemizi inceleyebilirsiniz. Ayrıcalıklı ve sektörde sizi zirveye taşıyacak hizmetler almak için bizleri tercih edebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz zaman iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.