Makine Otomasyon

Makine Otomasyon

İngilizce yer alan “automation” kelimesi dilimizde “otomasyon" olarak yer alır. Kelime olarak anlamı ise ‘kendi kendine hareket eden' şeklinde tanımlanıyor. Otomasyon denince aklımıza gelen; teknik işlem gerektiren ortamlarda (sanayi vb.) yapılacak olan işlerin, insan emeğine ihtiyaç duyulmadan otomatik bir şekilde işleyen araçlar aracılığı ile gerçekleştirilmesi gelir.

Yani kısa bir tanımla açıklayacak olursak; insan gücüne ihtiyaç kalmadan otomatik makineler ile işlerin gerçekleştirilmesine Makine Otomasyon diyebiliriz. Fabrikalarda yapılan ağır işlerin insanlar ve makineler ile ortaklaşa yürüttüğü bir işlem hâline gelen otomasyon aynı zamanda daha hızlı bir çalışma imkânı da oluşturur.

Bu durumda insan gücünün makinelerden daha fazla yararlanılan kısmına yarı otomasyon adı verilirken; makine gücünün insan gücünden daha fazla yararlanılan kısmına ise tam otomasyon adı verilir.

Otomasyon Makineleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Otomasyon Makineleri (otomasyon sistemleri) kullanım alanları çok geniş olan sistemlerdir. Fabrikalarda imalat sektöründe yoğun bir şekilde kullanılır. Evlerimizde yer alan çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolabı ve kombi gibi elektronik cihazlarda da makine otomasyon sistemleri kullanılır.

Aynı şekilde kullandığımız cep telefonları, bilgisayar, tablet, yazıcı gibi cihazlarda da yine otomasyon sistemleri kullanılır. Asansörler ve ATM gibi otomatik olarak işlem yapan cihazlarda da otomasyon sistemlerinin kullanıldığını biliyoruz. Tüm bu kullanım alanlarında iş gücünü hafifleterek daha hızlı sonuç elde edilmesini sağlayan otomasyon makinaları hayatımızın neredeyse her anını kolaylaştıran bir sistem oluyor.

Cnc Otomasyon Sistemleri

Cnc; bilgisayar kontrolünde sayımlı bir şekilde yönetim anlamına gelir. Bu hizmete kısaca bilgisayar sayımlı işlem yönetimi de diyebiliriz. Cnc makineler ise; Cnc işlemi için özel olarak üretilmiş tezgahlar üzerine monte edilen bilgisayar aracılığı ile otomatik bir şekilde işlem yapan makineler olarak bilinir. Yani Cnc otomasyon sistemleri Cnc tezgâh üzerinde bilgisayar ile yapılan işlem diye genelleyebiliriz.

Cnc tezgahlarda özel bir sıralamaya göre delikler açılmış bantlar ile otomatik işlem yapılır. Geçmiş yıllarda göre teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde otomasyon sistemleri de oldukça hızlı bir şekilde gelişme gösterdi. Makine Otomasyon sistemleri hayatımızın her alanında kolaylık sağlayan bir alan olarak her geçen gün daha da hızlı gelişerek iş yükümüzü azaltmayı başarıyor.

Cnc makinelerine dönecek olursak; günümüzde bu sistem "bilgisayar destekli dizayn ve üretim” şeklinde tanımlanıyor. Bu durumda makineler daha hızlı, verimli ve hatasız bir şekilde işlem yapabiliyor. Bilgisayar destekli dizayn programlarına CAD, bilgisayar destekli üretim programlarına ise CAM adı veriliyor.

Otomasyon Sistemleri

Makine Otomasyon sistemleri hayatımızı kolaylaştıran ve her işi pratik bir şekilde yapabilmemizi sağlayan makineler bütünüdür. Çok eski yıllardan beri insan gücü ile yapılması gereken ama bu şekilde yapılamayacak kadar zor işler artık makine otomasyon sistemleri sayesinde yapılabiliyor.

Bu sistemde minimum insan gücü ile ya da insan gücü olmadan kolay bir şekilde tamamlanan işler sayesinde hem zamandan tasarruf sağlanıyor hem de iş gücünden. Makine otomasyon sistemleri kullanılan alanlarda çalışan personeller, iş yükünü hafifleten otomasyon makineleri sayesinde daha aktif bir şekilde çalışmış oluyor.

Otomasyon Hizmeti Alabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Makine otomasyon sistemleri yaşamımıza girdiği andan itibaren hem çalışanlar için hem de işveren kişiler için adeta hayatı kolaylaştıran bir sistem olduğu aşikâr. Otomasyon makineleri, birbiri ardına tekrar eden işleri, otomatik bir şekilde ve düşük maliyetlerle başarıyor.

Ayrıca insan gücünden daha hızlı bir şekilde tamamlaması da zaman konusunda çok büyük bir avantaj sağlıyor. Makinelerin otomatik bir şekilde ve düzende yaptığı işlemler, hatasız bir şekilde tamamlanıyor. Sanayi ve fabrikalarda son derece kolaylık oluşturan ve pratik bir şekilde işlem yapan otomasyon makineleri, yaptığı işlemleri seri bir şekilde gerçekleştirerek hata yapma olasılığını da ortadan kaldırıyor.

Otomasyon sistemleri konusunda hizmet veren firmamız, alanında uzman çalışanlarımız ile profesyonel bir hizmet veriyoruz. Sektörde hizmet verdiğimiz uzun yıllar sayesinde alanında en iyi firmalar arasında yer alıyoruz.

Makine Otomasyon sistemleri konusunda ihtiyaçlarınıza hızlı bir şekilde yanıt vererek kısa sürede sonuca ulaşmanızı sağlıyoruz. En kaliteli ve en güvenilir hizmetleri alabileceğiniz firmamız, aynı zamanda ekonomik olarak da en uygun fiyatlar ile sizlere hizmet veriyor.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.