Kompanzasyon Panosu

Kompanzasyon Panosu

Kompanzasyon panoları işletme ve firmaların gücünü arttırmak için üretilen panolardır. Panonun üzerinde ihtiyaç duyulduğu kadar kondansatör ve de ölçü aleti bulunur. Kompanzasyon panosu bir elektrik pano çeşidi olarak da tanımlanabilir. Bu pano sayesinde şebekeden çekilen reaktif enerji miktarı çok az bir seviyeye indirgenebilir. Gerilim düşümünü azaltarak elektrik sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar. Transformatörlerin gücünü daha da aza indirerek daha verimli elektrik kullanımını sağlayabilir. Kompanzasyon panosu fiyatları elektrik konusunda firmamız uzun bir süredir hizmet veriyor.

Kompanzasyon panosu Neden Kullanılır?

Herhangi bir büyük işletme, firma ya da sitelerin elektrik dağıtımını sağlamak ve elektrik şebekesinin verimini arttırmak için yapılan kompanzasyon panoları elektrik dağıtım tesisinin toplam verimini arttırır. İletken olan yerlerin kesintiye uğramaması ve sistemin çok daha iyi çalışması için bu panolara ihtiyaç duyulur. Elektriğin üretildiği yerden kullanılacağı yere gelene kadar pek çok kayba uğrayabilir. Kayıpları en aza indirip maksimum elektrik verimi sağlamak için kompanzasyon panosu kullanılır.

Kompanzasyon Panosu 12 Kademeli

Kompanzasyon panosu 12 kademeli hemen her işletmenin ihtiyaç duyduğu bir sistemdir. Kompanzasyon panosunun işlevini şu şekilde de açıklayabiliriz. Elektrik akımı ve voltaj arasında bir fark bulunur. Bu farktan doğan güce reaktif güç denir. Bu güç elektrik akımının kendisini sağlayan ve bütün iletimden sorumlu olan aktif güçle karşılıklı olarak çalışır. Çalışması bir ileri bir geri olacak şekildedir. Aktif güce karşıt olarak çalışan ve ek bir yük görevi gören reaktif güç aslında kabloların, şarj cihazı ve transformatörlerin kullanımı sırasında rol oynar. Ama aynı zamanda elektrik sistemini aksatacak işlevleri de vardır.

Kompanzasyon Panosu Ağ Dağıtım

Kompanzasyon panosu ağ dağıtım sağlamak için kurulur. Bütün ağa elektriği dağıtır ve reaktif güçten kaynaklı olarak oluşabilecek olan aksaklıkların önüne geçer. Daha doğrusu ağın dağıtımında önünüze çıkabilecek olan bütün sorunları en aza indirip elektrik faturasının daha az gelmesini hedefler. Kompanzasyon panosu kurulumu ve montajı kesinlikle elektrik konusunda uzman bir ekip tarafından hazırlanmalıdır.

Reaktif Gücün Azaltılması Ne Demektir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, reaktif güç bir elektrik akımından çıkan yan üründür. Ama sistemde ve elektrik akımında çok fazla reaktif güç varsa elektrik voltajında ciddi bir düşüş yaşanabilir. Ayrıca elektrik iletiminde çok fazla aksaklık yaşanır. Çok ısınma gibi tehlikeli sorunlar da reaktif gücün yoğunlaşmasından kaynaklıdır. Bunları en aza indirmek ve işletmenin maliyetini azaltıp elektrik akımını daha verimli kullanabilmek için kompanzasyon panosu gereklidir.

Reaktif Güç Kullanılır mı?

Aslında reaktif gücün bir başka anlamı kullanılmayan güç demektir. Kullanılmayıp hazırda bekletilen bir elektrik akımı olarak da adlandırılır. Bu gücü üretip sönümlemek için gerekli olan pek çok cihaz vardır. Mesela jeneratörler reaktif gücü gerektiğinde üretmek gerekmediğinde ya da arttığında ise sönümlemek için kullanılır. Bu gücü sistemli ve eşit bir şekilde dağıtmak ve dengelemek için kapasitör ve reaktörler de vardır. Ayrıca iletim hattı ve kabloları da reaktif gücü üretmek ve sönümlemek için kullanılır. Bütün bunları ölçmek ve de elektrik akımını dengelemek ve verimini arttırmak için kullanılan panolara da genel olarak kompanzasyon panoları denir.

Kompanzasyon Panosu Nasıl Yapılır?

Bütün işletmelerin kompanzasyon panosuna ihtiyacı vardır. Ama kompanzasyon panosu yaptırmak için elektrik konusunda deneyim ve uzmanlık sağlayan bir firmayla görüşmeniz gerekiyor. Öncelikle ayrıntılı bir kompanzasyon pano şeması çizilmesi gerekiyor. Kompanzasyon şeması çizmek için de bu konuda usta olmak şarttır. Hazır pano almak içinse yine alanında uzman ve deneyimli bir firmayla görüşmeniz gerekiyor. İşletmenizin elektrik verimini arttırmak ve de elektrik faturanızı düşürmek için kompanzasyonu panosu satın alırken risk almamanız gerekiyor.

Kompanzasyon Panosu Tasarımı

Kompanzasyon panosu tasarımı konusunda uzman bir firmayla görüşecekseniz öncelikle çalışanların bu konuda yeterli bilgi sahibi olduğundan emin olmalısınız. Ancak donanımlı ve bilgili kişiler kompanzasyon panosu tasarlayabilir. Bu panoda bir güç kontrolü rölesi kullanılır. Bu röle panonun beyni olarak da düşünülebilir. Elektriğin daha verimli kullanılmasında en önemli parça olduğu için, güç kontrolü rölesi kompanzasyon panosunda büyük bir rol oynar. Bu rölenin tasarımı ve montajı tesisteki ya da işletmedeki toplam elektrik gücüne bağlı olarak ayarlanır. Aynı şekilde sisteme yerleştirilmesi de buna bağıdır. Daha sonradan tesis ya da işletmenin elektrik akımına başka şeyler de dâhil edilirse rölenin çalışması engellenebilir. Bu yüzden bu rölenin çok kaliteli olması gerekir.

Reaktif Pano

Kompanzasyon panosunun en önemli işlevi reaktif güç dengesini korumak olduğu için bu panoya verilen bir diğer isim reaktif pano olmaktadır. Aynı zamanda bu panolar reaktörlü kompanzasyon panosu ismini de taşır. Kondansatörlerin şebekeye reaktörsüz bağlandığı panolardır. Bu durumun pek çok avantajı olur. Mesela kondansatör arızaları ve elektronik kart arızaları bu sayede daha az olur. Reaktfik bir kompanzasyon panosu bütün parçaları özenle tasarlanmalı ve tasarımda kullanılan her bir parça çok kaliteli olmalıdır. Elektrik enerjisinden en iyi şekilde faydalanabilmek için bütün bu unsurlara özen gösteren ve deneyimli bir firma tarafından hazırlanmalıdır.

Hangi Firmalar İçin Kompanzasyon Panosu Gereklidir?

Bir kompanzasyon panosu ancak çok büyük bir tesis ya da işletme için şarttır. Evler ya da küçük işletmeler için kompanzasyon panosu bulundurmak gibi bir zorunluluk yoktur. Çünkü bu tür küçük elektrik tesisatlarında reaktif güç fazla olmaz. Bu yüzden de kompanzasyonuna panosuna ihtiyaç duyulmaz. Ama büyük bir işletmenin mutlaka kompanzasyon panosuna ihtiyacı olur.

Kompanzasyon Panosu İkinci El Satın Alınabilir mi?

Kompanzasyonu panosu ikinci el satın almak da mümkündür. Bunun için önemli olan yine kaliteli ve güvenilir bir yerden satın almaktır. Kompanzasyon panosu elektrik akımı ile ilgili incelikli ve önemli ölçümler yapar. Bu yüzden satın alırken özenli davranmak şarttır. Herhangi bir risk almamak ve enerji verimliliğini arttırmak için bu alanda uzun süre çalışan bir firmayla görüşmeniz en iyisi olacaktır.

Harmonik Filtreli Kompanzasyon Panosu

Harmonik filtreli kompanzasyon panosu satın almak da işletmenize pek çok avantaj sağlayacaktır. Mesela bu kompanzasyon panoları ile rezonans ihtimali ortadan kalkar. Harmonik akılar bu pano sayesinde daha az olur ve artmaz. Kondansatörlerin arıza yapma ihtimali de harmonik filtreli bir kompanzasyon panosuyla daha azdır. Çok arıza olmayınca elektrik tesisatının bakım masrafları da son derece az olur. Reaktif güçlerden dolayı fazla ücret ödemenin de önüne geçilmiş olur.

Harmonik Filtreli Kompanzasyon Panosunun Diğer Avantajları

Harmonik filtreli bir kompanzasyon panosu, kondansatörülerin ömrünü çok daha uzun yaptığı gibi, dağıtım sisteminde yer alan beslenme şalterlerinin gerekli gereksiz açılıp kapanmasını da engeller. Böylece üretimin birdenbire durması da engellenmiş olur. Elektrik kart arızaları harmonik filtreli kompanzasyon panoları ile son derece az olur. Aşırı yük artışları ve de hesaplanamayan enerji kayıpları da bu panolarla çok daha düşük bir seviyede kalır. Sonuç olarak bakım masrafları da son derece azalır ve maliyet daha da düşürülmüş olur.

Kompanzasyon Panosu Şart mıdır?

Günümüzde enerjinin verimli kullanılmasının ne kadar önemli olduğu sürekli tartışılmaktadır. Çünkü dünyamızın enerji kaynakları azalıyor ve doğa tehdit altındadır. Bu yüzden sadece masrafları düşürmek için değil enerjiyi çok daha verimli kullanabilmek için de kompanzasyon panosu gereklidir. Bütün işletmelerin bu konuda duyarlılık göstermeleri ve de en iyi şekilde tasarlanmış kompanzasyon panoları kullanmaları önemlidir.

Kompanzasyon Panosu Satın Al

Kompanzasyon panosu tasarımı, üretimi, montajı ve satışı ile uğraşan firmamız bu konuda çok uzun bir süreden beri hizmet veriyor. Bizimle bu konuda görüşürseniz işletmenizin ihtiyacı olan en iyi panoyu satın almanız mümkündür. Bu konuda risk almamak ve işletmeniz için en iyisini satın almak için bize her zaman ulaşabilirsiniz. Sanayinin gelişmesi için elektriğin verimli kullanımı büyük bir rol oynuyor. Siz de ülkemiz sanayinin gelişmesi ve de doğanın enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak için bu işi en iyi yapan firmadan satın almalısınız.

Kompanzasyon Zorunlu mudur?

Her işletme ve firmanın eğer büyük oranda elektrik kullanıyorsa kompanzasyon yaptırması devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. Bütün firmalar bu konudaki sorumluluklarının farkında olmalıdır. Çünkü elektrik enerjisi konusunda dikkatsiz olmak ve gereken özeni göstermemek dünyamıza büyük ölçüde zarar verir. Bütün büyük firma ve işletmeler elektriği en iyi şekilde kullanmak için kompanzasyon panosu yaptırmak ve de bulundurmak zorundadır.

Kompanzasyon Panosu Deneyim ve Uzmanlık Gerektirir

Eğer hazır bir kompanzasyon panosu satın almadan firmanız için bir tasarım yaptırmak istiyorsanız en iyi tasarımı yapabilecek olan uzman ve deneyimli bir kadroyla hizmet veriyoruz. Müşteri memnuniyeti ve doğadaki enerjinin ve çevrenin korunması konusunda duyarlı olan firmamız kaliteli bir üretim yapma konusunda da özen gösteriyor. Bizden en iyi şekilde yardım ve destek alabilirsiniz. Kompanzasyon şeması hazırlamak ve tasarlamak konusunda çalışanlarımız son derece deneyimlidir. Bu konudaki her ayrıntı konusunda uzman olan çalışanlarımız sizin için en iyisini yapacaktır.

Kompanzasyon Panolarımız

Hemen her türlü ihtiyaca göre kompanzasyon panomuz var. Bunlar arasında reaktör bağlantılı olanlar ve de harmonik filtreliler de bulunuyor. Ayrıca ikinci el kompanzasyon panosu satın almak için de bizi aramanız yeterlidir. Dilerseniz internetten de iletişime geçebilirsiniz. Bütün ürünlerimiz özenle tasarlanmış ve en kaliteli parçalardan üretilmiştir.

Bakım Maliyetleri

Kaliteli ve her parçası dikkatle tasarlanmış bir kompanzasyon panosunun bakım maliyetleri de son derece düşük olur. Çünkü sürekli karşılaşılan pek çok arızanın önüne geçilir. Sürekli arızayla karşılaşmamak ve en kaliteli kompanzasyon panosunu almak ya da yaptırmak için her zaman hizmetinizdeyiz. Endüstrinin gelişmesine katkıda bulunmak ve de elektrik enerjisini tutumlu ve verimli kullanmak için yapmanız gereken tek şey bizi aramak ve en iyi kompanzasyon panosunu satın almaktır.

Dengesiz Tüketimin Zararları

Reaktig gücün dengeli kullanılmaması işletmelere maddi açıdan büyük zarar verir. Ayrıca kendiliğinden bir yan ürün olan bu gücün en etkili şekilde kullanılması çevremiz için çok önemlidir. Enerji tüketimi konusunda artık herkesin ve bütün tesislerin özenli davranması gerekiyor. Çünkü dünyamız bu konuda ciddi bir tehdit altındadır. Bu yüzden en etkili ve kaliteli kompanzasyon panolarını satın almak için bize başvurabilirsiniz.

Reaktif Gücün Dengesiz Kullanımı Faturanıza Yansımasın

Kompanzasyon panosunu satın aldıktan sonra bakımını da tam olarak yaptırmalısınız. Bütün cihazların iyi ayarlanmış olması ve bakımının tam olması demek reaktif enerjinin faturanıza çok az yansıması demektir. Bakım ve onarım konusunda da firmamız tam bir hizmet veriyor. Herhangi bir kayba uğramamak ve gereksiz ücret ödememek için yapmanız gereken tek şey bizi aramaktır.

Kompanzasyon Panosu Arızaları

Kompanzasyon panosu satın alırken firmayı dikkatli seçmezseniz şu tür arızalarla karşılaşabilirsiniz. Reaktif güç kontrol rölesinin yanlış bağlanmasından kaynaklı arızalar, kondansatörlerin kapasitesinde azalma olması, kompansatörlerin zorlanması, panoyu oluşturan diğer elemanlardan herhangi birisinde sorun yaşanması. Bu tür durumlarda da firmamızdan yardım alabilirsiniz. Ama ilk baştan pano tasarım ve satın alma konusunda firmamızı seçersiniz bu tür sorunlarla çok daha az karşılaşırsınız. En kaliteli parçalardan oluşan ve en iyi şekilde ayarlanmış kompanzasyon panosu satın almak ya da tasarım ve montaj ihtiyacınız için tek yapmanız gereken bizi aramaktır. Her zaman hizmetinizdeyiz.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.