Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Kişiye verilen kart ve bu kartları okuyup kişilerin, çalışanların, misafirlerin veya otoparka giriş yapan araçların giriş-çıkış saatlerini kayda alan turnike, kapı veya bariyerlerin açılmasını ve kapanmasını gerçekleştiren okuyucu sistemlerdir.

Kartlı geçiş kontrol sistemleri personel takibi yapabilmek için sıklıkla tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemlere Access kontrol sistemi, erişim kontrol ve geçiş kontrol sistemi de denmektedir.
Kartlı geçiş cihazları biyometrik sistemler sınıfında bulunmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri ile işletmelerde kontrol altına alınmak istenilen ve giriş çıkışın belirli kişilerce yapılmasını istenilen bütün alanlarda yetkilendirilen kişiler dışında bulunan herkesin girişini engelleyene sistemler ile kontrol sağlamak çok kolaydır.

Kartlı geçiş kontrol sistemlerinde biyometrik cihazlar kart okuyucu cihazlardır. Bu cihazlar yer bakımından da az bir alanı kaplar ve ekonomik olduklarından birçok şirket tarafından kullanılır.
Kartlı geçiş kontrol sistemleri pratik ve kullanışlıdır. Bu sistemler giriş ve çıkışlar kontrol altına alındığından güvenli ortam oluşturulmaktadır. Kartlı geçiş sisteminin yetkilendirme özeliği ile bazı kişilerin izin sağlanan alanlardan güvenli olarak geçişi sağlanmaktadır.

Kartlı Geçiş Sistemleri Nasıl Çalışmaktadır?

Kartlı geçiş sistemleri, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile her geçen zaman çok daha gelişmektedir. Birçok alanda tercih edilen bu sistemler güvenliğin üst noktaya çıkarılmasını sağlar.
Kartlı geçiş sistemleri, kullanıcılara sağlanan Mifare ya da Proximity olarak adlandırılan ve içinde elektronik olarak taşıyan kişinin kimlik bilgisi içeren kartlar ile izni sağlanan alanlara giriş ve çıkış yapılmaktadır. Giriş-çıkış yapılmasını sağlayan bu kartlarda manyetik bantlar vardır. Kartları, kart okuyucuya 5-10 cm yakınlaştırıldığında veya dokunmasında kart, okuyucu ile iletişim sağlar ve giriş veya çıkışa izin verilir. Giriş izni olmadığı görülürse sistem uyarı verir ve girişe izin verilmemektedir.

Kartlı geçiş kontrol sistemleri ile yapılan tüm giriş-çıkış bilgileri bilgisayar ortamına kaydolmaktadır. Bununla birlikte kimlerin ne zaman içeri girdiği, hangi kapından giriş-çıkış yapıldığı kolaylıkla belirlenmektedir. Bu kartlar cihazlardan veya turnike bölgesinden okutulup geçişlerin yapılması sağlanır. Kartlı geçiş ile birçok veriye kolaylıkla ulaşılıp raporlama sağlanmaktadır. Raporlamalar ile ilgili olarak;

  • Kart sahiplerinin listesi
  • Kart kullanım raporları
  • Kapı giriş-çıkış kayıt raporları
  • Kart sahipleri detaylandırıcı rapor
  • Binada yer alanların listesi
  • Bölge bilgisi
  • Grup kart takip raporları
  • Zaman raporları

Kartlı Geçiş Sistemlerinde Kullanım Alanları

Kartlı geçiş kontrol sistemleri firmalar, okullar, hastaneler, depolar ve fabrikalar tarafından personelin devam kontrol sisteminde, yemekhane ve erişim kontrol sistemlerinde raporlama yapılması bakımından yoğunlukla tercih edilir. Kartlı geçiş sistemleri kapsamında yüz tanıma, parmak izi, iris ve avuç içi tanıma sistemleri gibi biyometrik sistemler ile gelişmiş sistemler entegre halde çalışmaktadırlar. PDKS, turnike ve güvenlik bekçi tur kontrol sistemleri ile tümü bir çözüm ile geçiş kontrol sistemlerinin kullanım bölgeleri fazlasıyla geniştir. Bunun dışında kartlı geçişlerde apartman girişi ve asansörlerde, parkta ve toplu ulaşımlarda ağırlıklı bir şekilde kontrol amacı ve giriş- çıkışların sağlanması ile kullanılır.

Kartlı Geçiş Sistemi Oluşumu

Kartlı geçiş sisteminde yer alan parçalar maliyetleri belirlemektedir ve buna göre uygulama alanına göre fiyatlandırılır.

Kart Okuyucu

Kart okuyucu kartları okumakta ve kontrolün verildiği kapı ya da turnikenin açılmasını sağlamaktadır. Kapı girerken ve çıkarken kart ile açılması sağlandıysa bu esnada iki tarafa da okuyucunun konulması gerekmektedir. Kart okuyucunun mutlaka kapıya yakın yerde olması gerekmektedir.

Kartlı Geçiş Panel

Okuyucunun kablolar ile bağlandığı panellerdir. Panel sistemin beyni olarak çalışmaktadır. Kart okuyucudan alınan bilgilerin doğruluğu teyit edilerek sonrasında kapının açılışını sağlamaktadır. Panellere istendiğinde yangın kontrolü ve alarm gibi işlemlerde entegre edilebilmektedir.

Merkezi Kontrol Yazılımı

Kartlara yetki bu yazılımla birlikte verilmektedir. Geçişlere izin olacağı gibi aynı zamanda giriş-çıkış ile ilgili gereksinim duyulan gerekli raporların düzenlenmesi yazılım ile yapılmaktadır.
Bina içerisinde ve dışarıda olan kişiler, kimlerin hangi noktada bulunduğu, mesaisine geç gelenler, erken çıkanlar vb. bu veriler ile maaş hesaplamaları yapılmaktadır.

Acil Durum Butonu

Acil olan her türlü durumlarda insanların oldukları yerde mahsur kalmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Buton kapıda veya kapıya yakın yere konulmaktadır.

Elektrikli Kilit

Kartlı geçiş sistemlerinde bazı bölgelere giriş-çıkış kapılarının geçiş kontrol sistemi ile kontrolünü gerçekleştirmek için kapılara normal kilitlerin yerine yapılan elektrikli kilit mekanizmalarıdır. İki çeşit kilitte bulunmaktadır. Bunlar; Elektrikli kilit ve manyetik kilittir

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.