Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri kişilerin herhangi bir alana girişi ve çıkışını kontrol etmeye yarayan sistemlere verilen isimdir. Giriş ve çıkışlar bu şekilde takıp edilir. Geçiş kontrol sistemleri de kendi aralarında 3’ e ayrılır. Kartlı geçiş sistemleri, biyometrik geçiş sistemleri ve zaman kontrollü geçiş sistemleridir. Geçiş kontrol sistemlerinde birçok konu ele alınır. Geniş kapsamlı bir kavramdır. Aydınlatma, güvenlik kamera sistemleri, seslendirme, zayıf akım, akıllı ev sistemleri, telefon ve santral gibi sistemler de bu kavramın içinde yer alır.

Bu sistemler, elektronik güvenlik sistemi olarak geçer ve zayıf akım sistemleri arasında en önemli olanlardan biridir. Her geçen gün daha da geniş alanlarda bu sistemleri görmek mümkündür. Hem özel kurumlar hem de kamu kurumları için tercih edilir ve güvenliği sağlamak için tercih edilir. Hem müşteri hem de personel sağlığı güvence altına alınmış olur. Bu yüzden kişilerin yaşamlarında oldukça değerli bir duruma sahiptir. Öncelikle geçiş kontrolleri sisteminin ne olduğunu ve ne işe yaradığını, detaylı olarak bilmek gerekir.

Geçiş Kontrol Sistemleri Ne İşe Yarar?

Geçiş kontrol sistemleri, ziyaretçi giriş ve çıkışı, araç giriş ve çıkışı, personel kontrolü, yine giriş çıkış izinleri gibi durumlarda kontrol amaçlı kullanılan bir sistemdir. Geçiş kontrolü yapılmasının amacı, herhangi bir kişinin herhangi bir yere giriş çıkışını kontrol altına almaktır. Ayrıca bunlarla ilgili verileri de rapor etmektir. Eğer özel olarak istenirse ya da talep edilirse, bazı kişiler için süre kısıtlaması yapılabilir ya da kapı baz alınarak, geçiş tanımı yapılabilir.

Genel olarak geçiş kontrolü yapılan noktalar; Asansör, otopark, turnike, sistem odası gibi yerlerde olabilir. Ayrıca çekmece, dolap gibi özel alanlara da bakılır. Geçiş kontrol sistemlerine şifre ile ya da kartla erişim sağlanabilir. Biyometrik kimlik olarak geçiş yapıları da mevcuttur. Herhangi bir firma ya da kurum içinde personel takibi yapmaya yarar. Personellerin geldiği günler, kaçta giriş ve çıkış yapıldığı, mesai hesaplama ya da maaş kesintisi gibi konularda da tercih edilir.

Bu sistemlerin en önemli özelliği, geçiş kolaylığı sağlaması, raporlama yapması, sorunsuz çalışan bir sistem olması gibi detaylardır. Geçiş kontrol sistemleri tercihi, ihtiyaca göre belirlenir. Kurum ya da şirketin yapısı, giriş ve çıkış yakacak insan potansiyeli ya da araç sayısı önemlidir. Yazılım aracılığıyla da CCTV, ihbar sistemleri ve yangın algılama gibi sistemlerle entegre bir şekilde çalışır.

Parmak izi ve Yüz Tanıma Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri arasında parmak izi tanıma da en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Farklı boyutlarda ve modeller de sistemler tercih edilir. Özellikle şirketlere girip çıkarken, bu sistemi görmek mümkündür. Güvenliği yüksek düzeyde sağlar. Bu sistem ile kartın kaybolması, çalınması ya da taklidinin yapılması gibi durumlar engellenmiş olur. Sadece geçişine izin verilen kişiler, parmak izini kullanarak geçiş yapabilir.

Parmak izi bilindiği üzere benzersizdir. Bu yüzden parmak izi sistemi maksimum düzeyde güvenlik sistemi sunar. Pirometri sistemler, sınıfında yer alır. Genel de personel girişi için ve geçiş kontrolü sağlamak için kullanılsa da üst düzey güvenlik sistemlerinin de de tercih edilir. Yüz tanıma sistemleri ise yüzü bir özel cihazla tarar ve 3 boyutlu olarak tarar. Daha sonra kaydeder ve işler. Parmak izi ve yüz tanıma sistemleri son teknoloji ile kullanılan sistemlerdir. Günümüzde birçok yer de karşımıza çıkar ve çok da gerekli olan sistemlerdir. Birçok türü bulunur.

Kartlı Geçiş Ve Turnike Sistemleri

Kartlı geçiş ve turnike sistemleri de sıklıkla tercih edilir. Özellikle giriş ve çıkışlarında çok yoğun olduğu kamu alanları, VIP hizmet noktaları, için tercih edilir. Özel sensör teknolojisine sahip olan sistemlerdir ve geçişlerin son derece güvenli bir şekilde olmasını sağlar. Hem kayıt hem de geçiş kontrolü sağlamak için, çok pratik ve hızlı çözüm sunar. Estetik görünüm üzerinde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmaz. Bu yüzden her yer de kullanımları mümkündür. Geçiş kontrol sistemleri fiyatları da değişiklik gösterir. Kullanılacak alan çok önemlidir. Her sistemin özelliği farklıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.