Fabrika Otomasyonu

Fabrika Otomasyonu

Gerekli değer ve hizmeti zahmetsizce sağlamak, tarih boyunca insanlığın hedeflerinden biri olmuştur. Bu nedenle, otomasyon zorlu tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Örneğin, eski Mısır'da kutsal su satmak için bir otomat olduğu söyleniyordu, ancak o zamanlar belki de bir yenilik olarak kullanılmamış olabilirdi. Otomasyonun başlangıcı için dönüm noktası, insanlığın seri üretim ve toplu tüketim çağına girmesidir.

Zaman içinde devam eden sanayi devrimleri ile otomasyona yönelik büyük adımlar atıldı. Ancak artık insanların yararına el emeği gerektiren işler için makineler kullanılıyordu. Fabrika otomasyonu ile insanlar hatalardan yararlanır ve işinde çalışır. Bu makineler aynı zamanda insanları zorlu çalışma koşullarından kurtarmanın ve birçok alanda güvenliği ve konforu artırmanın, onları tekrarlayan yorucu işlerden kurtarmanın bir yolu olarak da kullanılmaktadır.

Fabrika Otomasyonu Nedir?

Üretim alanlarında temsili bir otomasyon örneği endüstriyel otomasyon sistemleri olarak sunulabilir. Üretim süreçlerini otomatikleştiren sistemler, insanlardan iş alır ve makinelere aktarır. Fabrika otomasyonu sayesinde verimlilikte artış, maliyetlerde azalma ve kalitede artış sağlanmıştır. Takım tezgâhları ve endüstriyel robotlardaki sensörler dâhil olmak üzere fabrika otomasyonu ekipmanının kullanımı artık "insan kabiliyetinin ötesinde" zorlukların olduğu alanlara yayılıyor; Bunlardan biri görüntü işleme teknikleridir.

Görüntü işleme, belli bir amaç için görüntüde bulunan bilginin işlenmesi, analiz edilmesidir. Ancak, insanlar arasında bilgi alışverişi yöntemlerinin uzun bir geçmişi vardır. Sözlü sözcükler dışındaki görüntü bilgileriyle, görüntülerin (durağan görüntülerin) ve metnin analog dönemi devam etti. 20. yüzyıl duvar resimleri ve mektuplar gibi analog görüntüler çağından geçmiş, elektronik cihazların gelişmesiyle birlikte dijital görüntüler ortaya çıkmıştır.

Uygulamalı Olarak Dijital İşlemini Kullanma

Dijital görüntüleri bir bilgisayarla verimli bir şekilde işleyen ve kullanan görüntüleme teknikleri, fabrika otomasyonu sayesinde 1960'lı yıllarda Japon endüstri sanayilerinde pratik olarak kullanılmaya başlandı. Bu sistem, yapay uyduların görüntülerini içeren bilimsel araştırma alanlarında geliştirilmiştir. 1980'lerde, üretim ve endüstriyel dağıtım da dâhil olmak üzere tıpta ve endüstride röntgen ve ultrasonik testler kullanılmaya başlandı. Görüntüleme teknikleri, otomatikleştirmek, üretkenliği artırmak ve insan gücünden tasarruf etmek için aktif olarak kullanılır ve kalite yönetiminin iyileştirilmesine önemli bir katkıda bulunur.

1980'lerde ve sonrasında, belgelerin çizimlerini ve görüntülerini tanıma teknikleri çarpıcı bir şekilde gelişmeye başladı. Şimdiye kadar, bu görevleri yerine getirmek için büyük bilgisayarlara ihtiyaç vardı, ancak ilerleyen teknoloji, genel amaçlı görüntüleme ekipmanı ve kişisel bilgisayarlarda görüntü işleme için ucuz görüntüleme programlarının yanı sıra, yaygın hale geldi ve bugün bilinen tekniklerin pratik kullanımı sıradan hale geldi. görüntü işleme. Tek renkli olarak kullanılan görüntülerin yüksek çözünürlüklü ve renkli görüntü olarak kabul edilmesi artık normal kabul ediliyor ve bu sistemlerin kullanılabilirliğinin küçük boyut, hızlı gelişme ve düşük maliyet gibi nedenlerle artmaya devam etmesi gerekiyor.

Hızlı İşlem Yüksek Çözünürlük

Genel olarak, 1 saniyelik bir film 30 kare fotoğraf içerir. Yani basit bir hesaplama ile bilgi miktarı 30 kat, renkli film varsa bu rakam 3 kat artmaktadır. Videoya herhangi bir bilgi eklenirse, tek renkli görüntüden 90 kat daha büyük olacaktır. Görüntü, piksellerden oluşuyor. Piksel sayısını daha ince bir gruba bölerek artırırsanız, görüntü çözünürlüğü artacak ve daha doğru veriler elde edeceksiniz. Bununla birlikte, bilgi miktarı da aynı oranda artıyor.

Daha gelişmiş görüntülerde bilgi miktarı daha da artar, bu nedenle işlem süresi çok daha uzundur. Ancak son yıllarda görüntü işleme hızındaki artış oldukça tatmin edicidir. Bu büyümenin nasıl mümkün olduğunu soracak olursak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yüksek hızlı, yüksek çözünürlüklü görüntüleme unsurları ortaya çıkmıştır.

Günden Güne Gelişen Fabrika Otomasyonu

Fabrika otomasyonu sistemleri görüntü işleme teknikleri dünya çapında hızlı bir şekilde gelişiyor. Önde gelen sanayileşmiş ülkeler ile şirketlere bağlı olarak, sadece imalat sektörüne değil, aynı zamanda yeni gelişen ekonomilerdeki şirketlere de optimizasyon amacıyla hızlı bir şekilde uyum sağlar.

İmalat şirketleri şu anda dünyada kargaşa ile rekabet yaşıyor. Otomobil, gıda endüstriyel ilaç, ekipman, elektronik, üretimini birçok yönden destekleyen fabrika otomasyon sistemleri dünya üzerinde imalat endüstrilerinde boyut ve ağırlığı azaltmaya, üretkenliği ve kaliteyi artırmaya yardımcı olmuştur. Bu yüzden yeni nesil otomasyon fabrikaları akıllı ve hızlı fabrikaların oluşumu günden güne büyümekte ve artmaktadır. Sizleri fabrika otomasyonu sistemleri konusunda, alanında uzman, çalışan takım arkadaşlarımızla tüm ihtiyaçlarınızda hızlı ve profesyonel bir şekilde hizmet veriyoruz.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.