Elektrik Dağıtım Panosu

Elektrik Dağıtım Panosu

Elektrik dağıtım panosu, her elektrik tesisatının ayrılmaz bir parçası olan bir panel panosudur. Adından da anlaşılacağı gibi, elektrik dağıtım panelleri, güç kaynağını farklı devreler üzerinden eşit olarak dağıtmaya hizmet eder ve konut veya ticari binalarda çeşitli tüketim noktaları sağlar. Daha spesifik olarak, elektrik şebekesinden gelen toplam elektrik enerjisi temini, bir ana besleme kablosuyla binaya gelir. Elektrik gücünü şebekeden binaya taşıyan besleme kablosu doğrudan bir elektrik dağıtım panellerine bağlanır.

Elektrik dağıtım panoları , bu pano panellerinin ana parçası olan özel bir devre kesici içerir. Toplam elektrik gücünün (tek veya üç faz) bölünmesini ve belirli sayıda mini devre kesiciye dağıtılmasını içeren ana işlevi vardır. Mini kesicilerin her biri, ayrı bir elektrik prizine, makine noktasına veya ışık devresine giden belirli bir kabloya bağlanır. Bu kablolar da dağıtım panosu içine yerleştirilir, ancak ana besleme kablosunun karşı tarafında bulunur.

Elektrik dağıtım panosu diğer bileşenleri bir bara, sigorta bağlantıları, anahtarlar, bypass ekipmanı ve artık akım dedektörüdür. Baypas ekipmanı aslında dağıtım panosu elektrik bağlantılarını kısa devre, aşırı güç yüklenmesi ve benzeri yaygın sorunlardan koruyan özel koruma bileşenlerinin bir kombinasyonudur. Kaçak akım dedektörü yangın ve topraklama hatası şokuna karşı mükemmel koruma sağlar.

Elektrik dağıtım panosu yapısal ve teknik özellikleri değişiklik gösterebilir. Genel olarak, bu cihazlar belirli düzenlemelerin gereksinimlerine ve özelliklerine uyacak şekilde üretilmektedir. Bu, dağıtım panosu üzerine monte edilen kesicilerin ve diğer parçaların sayısı, boyutu ve türünün genellikle her ülkedeki düzenlemelere bağlı olduğu anlamına gelir. Yeni bileşenlerin eklenmesi veya eski parçaların test edilmeyen, onaylanmayan ve düzenlenmeyen cihazlarla değiştirilmesi, genel olarak elektrik sisteminin güvenliği ve bina içindeki insanların güvenliği için çok tehlikeli bir tehdit oluşturabilir.

Konutunuzda veya ticari binanızda optimum performans ve yüksek verimlilik ve güvenlik için, elektrik sistemlerinin güvenilir bir profesyonel tesisatçısına danışın. Bu, satın aldığınız elektrik panolarının tesisinizdeki elektrik sisteminin özel ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.