CCTV Kamera

CCTV Kamera

Kapalı devre televizyon görüntüleme olarak Türkçe’leştirilen kamera sistemi, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle iş yerleri, son zamanlarda ise ev ve binaların güvenliği bu kameralar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Cctv, kamera sayesinde elde edilen görüntünün, istenilen bir konuma kanalize edildiği sistemin genel adıdır. Daha çok güvenlik amaçlı kullanılan bu kamera ve sistem yapısı, başka birçok alanda ve amaç da da kullanılmaktadır. Bunlar;

 • Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde trafiğin kontrolü ve yönetilmesi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
 • Aranan kişilerin tespiti amacı ile kullanılmaktadır.
 • Caydırıcılık özelliği sebebi ile kullanılmaktadır.
 • Geniş çalışma ortamlarında çalışanların takibi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Güvenliğin sağlana bilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Havaalanı, istasyon, tren, gemi, stadyum, konferans salonları gibi kalabalık grupların olduğu bölgelerde kullanılmaktadır.
 • Okullarda kullanılmaktadır.
 • Kanalizasyon şebekelerini görüntülemek amaçlı kullanılmaktadır.

Kısacası ihtiyaç duyulan her alanda kullanım imkânı bulunmaktadır.

CCTV Kamera Çeşitleri

Birbirinden farklı birçok kamera çeşidi piyasada kullanıcılarına sunulmaktadır. Her sektör için farklı alternatiflerde bulunmaktadır. Kullanılacak alan ve kullanım amacı da seçilecek olan kamera çeşidinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Ülkemizde en fazla tercih edilen kamera çeşitleri şu şekildedir.

Dome CCTV Kamera

Dış kasa yapısı bu kamerada oldukça dikkat çekicidir. Fiziki yapısı nedeni ile kameranın ne taraftan görüntü aldığı dışarıdan belirlenememektedir. Yaşanılan bu belirsizlik kötü niyetli kişiler için oldukça caydırıcılık sağlamaktadır. Kameranın kasası kubbe şeklindedir.

Bullet CCTV Kamera

Dış mekân kameraları arasında yer almaktadır. Her türlü hava şartında hizmet verebilmektedir. Tozlanmaya, ıslanmaya ve kirlenmeye karşı oldukça dirençli bir yapısı vardır. Kasası silindir şeklindedir.

C Montajlı CCTV Kamera

Oldukça hantal bir görünüme sahip olan bu kamera suç işlenmesinin önüne geçmek adına caydırıcı özelliğe sahiptir. Görüş alanı içerisine giren uzak ya da yakın fark etmeden, değiştirilebilen lensler aracılığı ile izlenebilmektedir.

PTZ (Pan Tilt- Zoom) Kamera

Daha çok önemli yerlerin güvenliğinin sağlanması amacı ile tercih edilmektedir. Güvenlik ekibinde kameralardan sorumlu kişi ya da kişilerin tamamen kontrolünde olan kameralardır. Düğmeye dokunularak kameranın merceği yukarı aşağı ya da sağa sola olarak hareket ettirilerek her yönden izleme yapılabilir. Oldukça iyi net bir görüntü sunmaktadır.

Gece/ Gündüz CCTV Kamera

Bu kameralar her türlü ışık altında, gece ve gündüz hiç fark etmeden oldukça iyi bir görüntü kalitesi ile çekim gerçekleştirmekte olan kameralardır.

Kızılötesi CCTV Kamera (Gece Görüşlü)

Işığın hiç olmadığı, zifiri karanlık olarak ifade edilen ortamlarda dahi en iyi görüntüyü sunan kamera çeşididir. Gece görüşü için en ideal kamera olarak karşımıza çıkmaktadır.

İp CCTV Kamera

Alınan görüntüyü internet üzerinden paylaşarak, görüntünün istenilen her yerden izlenebilmesi olanağını sağlamaktadır.

Kablosuz CCYV Kamera

Müzeler, ibadethaneler gibi büyük mekânların izlenebilmesi için oldukça ideal kameralardır.

Yüksek Çözünürlüklü (HD) CCTV Kamera

Kullanıcının bütçesi ile doğru orantılı olarak kameranın çözünürlüğü belirlenebilmektedir. En ideal görüntüyü sağlayan kameralardır.

CCTV Kamera Özellikleri

CCTV kameralarda bulunan CCD Sensörü ile ışık elektrik sinyaline dönüştürülür. Kamera oluşan elektrik sinyalini görüntülenmesi için video sinyaline dönüştürür. CCD sensör özellikli kameralar analog ve dijital olarak 2 ye ayrılır. Bu kameralarda kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Orta çözünürlüğe sahip siyah beyaz kameralar.
 • Orta çözünürlüğe sahip renkli kameralar.
 • Yüksek çözünürlüğe sahip tek renk içeren kameralar.
 • Yüksek çözünürlüğe sahip çok renkli kameralar.
 • Gündüzleri renkli kameralar.
 • Geceleri tek renkli kameralar.

CCTV Kameraları Kimler Tercih Eder

Günümüzde çevremizde gördüğümüz hemen hemen her yerde CCTV kameralar ile karşılaşmaktayız. Perakende satış mağazaları, bina çevreleri, evler, iş yerleri, ofisler, depolar gibi yerlerin sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde tüm iş çevrelerinde kameralar tercih edilmektedir.

CCTV Kamera Fiyatları

Piyasada ürün yelpazesi oldukça geniş olan teknolojik aletlerdir. Cctv camera fiyatı genellikle sahip olmuş olduğu özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Kamera kullanılacağı alana göre ve kullanım amacına göre belirlenmeli ve ona göre piyasa araştırması yapılmalıdır. Markadan markaya dahi aynı özellikteki kameraların fiyatı değişebilmektedir. Birbirinden farklı marka ve özellikteki CCTV kameralar ve sistemleri hakkında bilgi ve montaj taleplerinizi uzman teknisyenlerimiz ile en kısa sürede cevaplamaktayız. Siz de firmamızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.