Aydınlatma Projesi

Aydınlatma Projesi

Herhangi bir aydınlatma projesi tasarımı, iki eşdeğer, birbirine bağlı ve büyük ölçekli parçaya ayrılır. Bunlar aydınlatma ve elektrik projeleridir. İkincisinin gelişimi, birincinin nihai onayından sonra başlar ve başka bir şey yoktur. Sadece gerekli aydınlatma teknik parametreleri hesaplandıktan sonra, aydınlatma cihazlarının sayısı belirlenir, lambaların tipi ve gücü ile ilgili bir karar verilir ve lambaların en uygun yeri bulunur, tasarım ikinci aşamaya geçer ve profesyonel elektrikçiler aydınlatma mühendislerinden batonu keser.

Projenin aydınlatma kısmının kalitesi ne olursa olsun, elektrik mühendislerinin çizimleri ve hesaplamaları olmadan, aydınlatma projesi tamamlanmış olarak kabul edilmeyecektir. Ayrıca, projenin elektrik kısmının hesaplamalarının sonuçları olmadan, aydınlatma ekipmanı bağlanamaz, çünkü bu öngörülemeyen sonuçlarla doludur. Elektrik projesinin geliştirilmesinin sonucu, aydınlatma ekipmanının olası montajı için seçenekleri gösteren, armatürlerin yerini gösteren ve cihazların şebekeden nasıl güç aldığını belirleyen bir dizi diyagram ve çizimdir.

  • Bir elektrik projesi hazırlama sürecinde, uzmanlar devasa bir çalışma yürütüyor:
  • Elektrik panellerinin ( grup ve ana) uygun tip ve konum seçimi vardır ;
  • Ağ yolunun konumu hakkında bir seçim yapılması;
  • Güç tüketimi ve ani akım hesaplamaları yapılır;
  • Bir güç şeması ve uygun aydınlatma kontrolü düzenlenir;
  • Projeye ait şebeke parametrelerinin gerekli hesaplamaları, izin verilen voltaj kaybına ve mekanik mukavemet ve diğer önemli kriterler için verilen kesitin doğrulanmasına uygun olarak gerçekleştirilir;
  • Kablolama türü ve döşenme yöntemi belirlenir;
  • Aydınlatma cihazlarının kurulumunun özelliklerini göz önünde bulundurun;
  • Olası elektrik çarpmasına karşı koruma yöntemleri belirtilmiştir.

Herhangi bir karmaşık aydınlatma projesi tasarlarken ve uygularken çok daha az elektrik olan güvenlik hususlarına öncelik verilir. Kalifiye elektrikçi, mühendis ve aydınlatma mühendislerinin hizmetleri olmadan mükemmel elektrik projesini hazırlamak imkansızdır ve en önemlisi oldukça risklidir. Buna ek olarak, profesyonel elektrikçiler tasarımcıları, kural olarak, müşterinin görevini büyük ölçüde basitleştiren gerekli elektrikli ekipmanın tedarikini ve yapılacak işlemleri yerine getirir.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.