Araç Tanıma Sistemi

Araç Tanıma Sistemi

Bir ürünü alırken ilk gözünüze o ürünün fiyatı gelir. Elbette her kullanıcı en kaliteli ürünü en uygun fiyata almayı hedeflemektedir. Bu noktada kesinlikle aşağıdaki notları almamız gerektiğini düşünüyorum. Otopark plaka tanıma sistemi, üst düzey bir güvenlik sisteminin parçasıdır. Ayrıca çok hızlı işletim sistemleri oldukları ve çevre koşullarına dayanıklı oldukları için iyi bir donanıma ve detaylı yazılıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle en iyi plaka tanıma sistemini kurmak istiyorsanız, bu nesnenin maliyeti açısından belirli bir plaka tanıma sisteminin fiyat limitinin altına inmemelisiniz. En ucuz plaka tanıma sistemi ürünlerini ararken, "plaka tanıma güvenlik kamerası" ile karıştırılabilirler. Ürününüzün iyi olmasını istiyorsanız ve beklentiler yüksekse, bu sayı için ayırdığınız bütçe buna uygun olmalıdır.

Plaka tanıma sisteminin görevi, plakayı tanımak ve bu plaka bilgilerini kaydetmektir. Bu sayede belirli bir alana giren aracın plaka bilgileri, kullanılıyorsa araç altında yapılan muayene sonuçları, araç görüntüsü, giriş çıkış bilgileri gibi veriler veri tabanında toplanabilecektir. Bu şekilde, girmek istemediğiniz yasaklı araçlar, daha önce şüpheli olarak belirlenen veya çalıntı olarak bildirilen araçlar varsa bu veri tabanı kullanılarak bulunabilir. Plaka tanıma sisteminin ortak bir veri tabanına sahip olması güvenlik seviyesini arttırmaktadır. Ayrıca veritabanının avantajlarından biri de şüpheli bir durumda güvenlik görevlilerine otomatik olarak bildirimde bulunabilmesidir. Bu nedenlerle plaka tanıma sisteminin veri tabanına bağlanması çok önemlidir.

Görüntü Alma Mesafesi ve Açısı

Plaka okuyan kameralar, Plaka tanıma sistemi ile elde edilen verilerin veri tabanına eklenmesinin yanı sıra bu verilerin anlaşılır ve doğru olması da önemlidir. Örneğin, yetersiz görüntü çözünürlüğüne sahip bir kamera ile yeterince yakın olmayan bir mesafeden plakaları tespit etmeye çalışırken doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu durumda yanlış güvenlik uyarısı verilebilir veya aracın takibi zorlaşabilir. Hatalardan kaçınmak için kameranın yeterli çözünürlüğe sahip olması ve görüntü formatlarının bunu kaldırabilmesi gerekir.

Çünkü daha küçük bir açıyla elde edilen görüntüler neredeyse kullanılamaz hale gelecek ve sistem bu plakaları tanımlayamayacaktır. Orta boy bir kurulumdan bahsediyorsak plaka tanıma sistemi yatay olarak 15 dereceden ve dikey olarak 30 dereceden fazla kurulmamalıdır. Bu açıları elde etmek için uzun mesafelerde bir plaka tanıma sistemi monte etmek gerekebilir. Bu durumda kameranın görüş mesafesi ve çözünürlüğü yeterli olmalıdır.

Aracın Hızına Uygunluk ve Frame

Plaka tanıma sistemi, plaka tanıma işlemini gerçekleştirmeden önce aracın birkaç görüntüsünü yakalar ve bunları işlemek üzere ara yüze iletir. Hepimizin bildiği gibi, hareketli nesnelerin fotoğraflarını çekmek istediğimizde görüntü bulanıklığı oluşur. Bu durumda, görüntüyü iyileştirmek gerekir. Görüntüyü iyileştirmek için birden fazla hareketli nesne görüntüsü gerekir.

Ancak araç hızlı hareket ettiği için kamera görüntüsünün alınma hızı aracın hızından büyük olmalıdır. Hareket halindeki araçlar için minimum 15 fps (fps) hıza sahip bir kamera tavsiye edilir. Minimum 5 fps hıza sahip kameralar, daha yavaş veya duran araçların plakalarını tanımak için yeterli performansı sağlayabilir.

Plaka Tanıma Sisteminin Maliyeti Nasıl Dikkate Alınmalı?

Bir sitenin girişinde plaka tanıma sistemi kullanılıyorsa, sadece kızılötesi mermi kamera kullanarak giriş seviyesi diyoruz. Yazılım tipik olarak 1.3 megapikselde taradığından, kamera 100 megapiksel olmasına rağmen 1.3 megapiksele küçülterek çalışır. Yani çok yüksek çözünürlüklü bir kamera kullanırsak performans daha yüksek olacaktır. Elbette yazılım 5 megapikselde okuyabiliyor ancak kullanılan bilgisayarın konfigürasyonunun bu hızda artırılması gerekiyor.

Sistem Bakım ve Onarım Gereksinimleri

Zamanla, bir plaka tanıma sistemi donanım bakımı ve onarımı gerektirebilir. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi dış ortamdan gelen bozucu ve yıkıcı faktörlerin sebep olduğu problemler mümkünse giderilebilir olmalıdır. Bu aşamada ürünü satan firma veya birim, teknik servis hizmetini kim veriyor, soruna uygulanacak fiyat ve ürünün garanti süresi gibi soruların cevaplanması gerekiyor. Ürünü satın almadan önce, bu ürünün gelecekte kalibrasyona ihtiyacı olup olmayacağını, bir sorun olması durumunda nasıl teknik destek alabileceğinizi ve bu konuda en kısa zamanda nereden destek alabileceğinizi düşünmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca Firmamız gibi Türkiye geneline yayılmış servis ağı olan markaları tercih etmeniz bakım onarım açısından da oldukça uygun olacaktır. En son teknoloji Araç tanıma sistemi modellerini firmamızdan alabilirsiniz

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.