Akıllı Ev Otomasyonu

Akıllı Ev Otomasyonu

Akıllı ev merkezi, bir ev otomasyon sisteminin çekirdeğidir. Terimde belirtildiği gibi, ağ cihazlarının birbirleriyle iletişim kurduğu merkezi kontrol birimidir. İnternet yönlendiricisine kablo veya WLAN ile bağlanan kontrol merkezi, ilgili cihazlardan bilgi alır ve buna göre iletir. Bu, ev otomasyonu fiyatları ve çalışması için tüm ilgili verilerin bir araya geldiği yerdir. Örneğin, dış duvardaki bir hava sensörü güçlü güneş ışığını tespit ettiğinde, bu sensör bilgiyi saniyeler içinde akıllı ev merkezine iletir ve bu da panjurların kapanmasını sağlar.

EV OTOMASYON SİSTEMLERİ

Akıllı ev otomasyonu, akıllı ve ağa bağlı bir ev tanımlar. Spesifik olarak, tüm ev aletleri ve multimedya araçları birbirine bağlanır, böylece ısıtmadan aydınlatmaya ve çamaşır makinelerine kadar birbirleriyle etkileşir ve iletişim kurarlar. Amaç, uzun vadede evdeki enerji verimliliğini, rahatlığı ve güvenliği arttırmaktır.

Günümüzde, ev otomasyonu fiyatları için sunulan sistemlerin çoğu, tüm teknolojik kontrolün gelecekteki taleplerinden hala çok uzaktadır. Ancak her yıl Loxone, Schueco, Bosch veya innogy gibi sağlayıcıların evinizin daha iyi sistemlerle gittikçe daha olgunlaşıyor.

Ev sistemleri sayesinde eviniz sadece daha konforlu ve güvenli olmayacak, aynı zamanda elektrik ve ısıtma maliyetlerinden de tasarruf edeceksiniz. Ek olarak, akıllı ev otomasyonu için bir sistemle, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu Internet üzerinden kullanarak ısıtma sisteminizi, aydınlatma ve güvenlik teknolojinizi rahatça izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Evinizi uzaktan kontrol etmeniz ssayesinde evinizin ne kadar akıllı olabileceğini öğrenin.

BİNA OTOMASYONU

Bina otomasyonu terimi, aşağıdakiler için tüm tesisleri içerir:

 • Karmaşık teknik bina sistemlerinin otomatik kontrolü, düzenlenmesi ve izlenmesi
 • Operasyonel verilerin toplanması

Terim genellikle bina otomasyon sistemini teknolojisi ile eşittir. Bu tamamen doğru değil. İkincisi, ev fonksiyonları için gerekli olan teknik ekipmanın tamamı için bir alt terimdir.
Akıllı bina bunun ötesine geçiyor. Aynı zamanda kontrol ve düzenleme ile yönetim düzeyinde kontrol ve operasyonel optimizasyon içerir. Bu, sonuç analizi, enerji yönetimi ve ilgili binanın kullanımına bağlı olarak birçok başka yönü içerir.

EV OTOMASYONU VS BİNA OTOMASYONU

Karmaşık binalarda ve ticari sistemlerde otomasyon söz konusu olduğunda, odak noktası enerji tasarrufu ve çeşitli kontrol fonksiyonlarıdır. Güvenlik teknolojisi (erişim kontrolü, yangından korunma vb.) Kendi alanında açıkça dış kaynaklı kalır.

Özel evlerde otomasyon süreçleri daha az karmaşıktır. Bununla birlikte, özellikle enerji verimliliğinin arttırılması söz konusu olduğunda, kayda değer etkileri vardır. Tek aileli evler ve özel evler alanında söz konusu olduğunda, enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra, konfor ve güvenlik konusuna net bir odaklanma söz konusudur. Karşılık gelen, ağ bağlantılı sistemler akıllı ev terimi ile ilişkilidir.

ENERJİ YÖNETİMİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Akıllı evin bir amacı, optimum etkileşim sayesinde ısı kaybını önlemektir.

 • Isıtma sistemi
 • Havalandırma
 • Gölgeleme cihazlar
 • Kendi kendine öğrenme, ihtiyaçlara dayalı ısıtmanın bireysel oda kontrolü
 • Uzun süreli yokluklarda otomatik indirme
 • Hata veya rahatlıktan kaynaklanan ısı kaybını ortadan kaldırarak optimum
 • Kullanım davranışını desteklemektir.

KONFOR VE EĞLENCE

Dijital teknolojinin eğlence ve konfor için çok fazla potansiyeli var. Örneğin, belirli durumlar için aydınlatma profilleri veya bir komut aracılığıyla aydınlatma ve multimedya cihazlarının kontrolü. Olasılıklar, ev bitkilerinin otomatik sulanmasına kadar uzanıyor.

Evlerde otomatik oturma odası havalandırması ve ısıtma sisteminin otomatik olarak ayarlanmış çalışması da kullanım kolaylığını arttırır: çünkü kullanıcı sadece merkezi kontrol üniteleri ile optimum işlemi kontrol etmek zorundadır.

AYDINLATMA

Evinizdeki ışıkları yakmak ve kapatmak, renk sıcaklığını istediğiniz gibi karartmak ve ayarlamak bu, yaşam rahatlığına belirleyici bir katkı sağlar.

NEDEN EV OTOMASYONUNA İHTİYACIM VAR?

Herkes günümüz şartlarına uygun bir eve ihtiyacı var, veya hatta evinizi nasıl akıllı hale getiririz hakkında konuşuyor, ama gerçekte nedir? Dairemizdeki veya evimizdeki tüm elektrikli cihazları görselleştirmemizi ve kontrol etmemizi sağlayan merkezi bir bileşen olarak tanımlayabilirsiniz. "Akıllı yaşamdan daha ileri giden bir şey. Buradaki odak sadece kontrol imkanı değil, süreçlerin otomatikleştirilmesidir. Açıkçası, evde konforda bir kazançtır. En basit durumda, Örneğin bir priz kullanarak lambalarınızı kontrol edebilirsiniz.

EV OTOMASYONU FİYATLARI ENERJİDEN TASARRUF SAĞLAR MI?

Isıtma kontrolü, kontrollü yaşam alanı havalandırma, güneş koruması ve aydınlatma : bu sistemleri ev sisteminizle merkezi olarak kontrol edebilir ve izlerseniz, enerji maliyetlerinizi yüzde 30'a kadar akıllıca düşürebilirsiniz. Akıllı bir evde, geceleri ısıtma, örneğin düşük bir aleve ayarlanır ve böylece değerli ısıtma enerjisinden tasarruf edilmesine yardımcı olur. Son aile üyesi evden ayrıldıktan sonra, ev otomasyonu sistemi ışıkları kapatır, ses sistemini kapatır ve tüm pencereleri kapatır, evinizde başka birçok olası kullanım alanı vardır: Motorlu panjurlar ve tenteler, klima sistemi gibi entegre sistemlerdir. Çok popüler bir kombinasyon, pencere ve ısıtma sistemidir: bir pencere açıldığında, radyatördeki termostat sihir gibi kapatılır. Ayrıca, hiç kimse kullanmadığında otomatik olarak devre dışı bırakılan, çamaşır makineleri ve kurutucular veya tüketici elektroniği gibi ev aletlerini de entegre etmek mantıklıdır. Ayrıntılı bir görselleştirme, bireysel tüketici davranışının analizine yardımcı olur. Enerji tüketimi aylık bir bütçeye göre bile belirlenebilir.

İNTERNET ÜZERİNDEN TÜM CİHAZLARIN KONTROLÜ

Bir fırtına olacağı zaman, dış storları hızla kapatabiliyor musunuz? Sorun değil! İnternet üzerinden uzaktan kontrol, evin merkezi bir hizmettir. Bir önkoşul, evdeki tüm cihazların bir ağ geçidi, merkezi bir bağlantı cihazı (yönlendirici) aracılığıyla bağlandığı İnternet bağlantısıdır. Birçok üretici görselleştirme ve kontrol için yazılım sağlar. Tarayıcı uygulamaları ise cihazdan bağımsızdır. Tablet PC'lerde, aynı zamanda aklınıza gelebilecek her yerde çalışması mümkündür. Tarayıcının her zaman önce yüklenmesi gerektiğinden, bir uygulama daha hızlıdır. Tüm yaygın akıllı telefonlar için uygun uygulamalar mevcuttur. Bu çözümlerle cep telefonu eviniz için uzaktan kumanda haline geliyor.

BİR BAKIŞTA AVANTAJLARI;

 • Bir düğmeye basarak veya otomatik olarak bina otomasyon hizmetlerinin basit ve sezgisel kullanımı.
 • Gizlilik ve güneş korumasını sensörler veya zamanlayıcılarla bağlayan akıllı sahneler sayesinde daha fazla rahatlık.
 • Güvenlik sensörleri rapor verdiğinde, evinizi ve envanterinizi korumak için tanımlanmış işlemler tetiklenir.
 • Cihazların durumu hakkında, istediğiniz zaman ve hareket halindeyken güvenilir ve geri bildirim olur.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.