Kompanzasyon Panosu Fiyatları

Kompanzasyon Panosu Fiyatları

Elektrik sistemlerinde akim ile voltaj sinyalleri arasındaki fazların kayma farkını en düşük noktaya kadar engelleyen ve bu kayma oranının sıfır dereceye en yakın oranda sabit kalmasını sağlayan işleme kompanzasyon adı verilir. Konuyu daha da açacak olursak; elektrik sistemlerinde elektrik motorları, bobin ve bunlara benzer şekilde işlem yapan kısımların, ( bu kısımlar mıknatıs etkisi ile oluşan elektrik enerjisinin farklı enerjiye ya da yine elektrik enerjisine çevrilmesini sağlarlar.) mıknatıslanma etkisi sonucu oluşan faz akımını geriye doğru kaydırması sebebi ile şebekede oluşturmuş olduğu akımın geriye doğru kayması durumunu dengelemek amacı ile ve olması gerektiği oranda sabit kalmasını sağlamak için yapılan işleme kompanzasyon denir, diyebiliriz.

Kompanzasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon işleminin tanımından bahsettik. Peki tam olarak kompanzasyon nedir, nasıl yapılır? Şimdi de bu soruların cevabına geçelim. Günümüzde kompanzasyon işlemi iki şekilde yapılır. Bu işlemler kısaca dinamik faz kaydırıcılar ve statik faz kaydırıcılar olarak adlandırılır. Dinamik faz kaydırıcılar senkron motor, statik faz kaydırıcılar ise kondansatör olarak adlandırılır. Şimdi de bu iki işlem nasıl yapılır ve ne işe yarar, bunlara değinelim..

Dinamik Faz Kaydırıcı (Senkron Motor) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elektrik akımında güç üretilirken dinamik faz kaydırıcı sisteminde yüksek derecede uyarılmış senkron motorlardan yararlanılır. Elektrik santrallerinden enerji aktarımını ve ulaşımını sağlayan hatların son kısmında, elektrik tüketim merkezlerinin ise ilk kısmında elektrik şebekesi ile uyumlu bir senkron motor bağlanır. Şebekeye bağlanan senkron motor yani dinamik faz kaydırıcı, bağlandığı noktalar ile paralel olacak şekilde konumlandırılır. Böylelikle o bölgede reaktif enerji ihtiyacı senkron motorlar aracılığı ile sağlanır. Elektrik şebekesinde boşta kalan gücü toplayarak çeker. Bu şekilde jeneratör işlemini görmüş olur. Senkron motorların akım derecesi değiştirilebilme olanağı sayesinde senkron motorlar kapasitif ya da endüktif olacak şekilde çalışması da sağlanabilir. Ancak senkron motorlarda kompanzasyon panosu kullanılmazsa ekonomik olarak çok yüksek maliyetlidir.

Senkron (Kompansatör) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Senkron kompansatörler, dinamik faz kaydırıcı olan senkron motorlardan daha ekonomik olması nedeni ile kullanımı daha fazla tercih edilir. Aynı zamanda senkron motorlara göre senkron kompantasörlerin bakımı da daha kolaydır. Yani kullanım tercihi açısından avantajı çok fazladır. Senkron kompansatörlerin enerji kayıpları, dinamik faz kaydırıcı olan senkron motorlara göre daha az oluyor. Ayrıca uyarım ayar dereceleri de daha geniş ve kapsamlıdır. Bir senkron kompantasörün az olacak şekilde ya da çok olacak şekilde uyarlanması durumunda ürettiği ve tükettiği enerji reaktif enerji olur. Yani bu da demek oluyor ki; standart bir şekilde işlem yapan senkron kompansatörler aynı zamanda reaktif enerji üreten sistemler olmuş oluyor.

Statik Faz Kaydırıcı (Kondansatör) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kondansatörler, iki adet iletken yapıda olan levha arasında bulunan bir yalıtkan (elektriği iletmeyen) yardımı ile sağlanan elektrik enerjisini depo eden elektrik parçalarından birisidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kondansatörler, statik faz kaydırıcı olarak bilinir ve ifade edilir. Bu şekilde elektrik enerjisinin önemli parçalarından biri olan kondansatörlerin herhangi bir bakım masrafı bulunmuyor. Aynı zamanda ekonomik açıdan da maliyetinin düşük olması sayesinde çağımızda reaktif güç kompanzasyon işleminde kullanımı uygun görülüyor.

Kompanzasyon Sistemi Neden Gereklidir ve Ne İçin Kullanılır?

Çok eski yıllara göre günümüzdeki elektrik kullanımını şöyle bir göz ucu ile bile düşünecek olursak aradaki farkı çok net görebiliriz. Yaşadığımız çağda neredeyse elektrik enerjisini kullanmadığımız hiç bir zaman dilimi yoktur diyebilecek kadar fazla elektrik enerjisi tüketiyoruz. Bu sebeple de elektrik santrallerinden hem daha fazla hatta kat kat fazla elektrik enerjisi dağıtılması gerekiyor, hem de bu işlemi en ekonomik düzeyde yapabilmesi gerekiyor. Aynı zamanda üretilen elektrik enerjisinin kaliteli bir şekilde aktarılması gerekiyor ki daha düzgün bir sistem olarak işlem görüyor olsun.

Kompanzasyon Panosu Nedir ve Önemi Nedir?

Kompanzasyon panosu herhangi bir işletmede güç katsayısını düzenli bir şekilde sağlayabilmek amacı ile kondansatör sistemi ile ölçü aletleri sistemlerinin arasında yer alan bir elektrik panosudur. Kompanzasyon panosu elektrik enerjisi dağıtımı sırasında enerji kaybı meydana gelirse hemen devreye girerek bu kaybı önleyen bir yapıdadır.

Kompanzasyon Panosu 40 Kw

Kompanzasyon panosu fiyatları, kullanılacak olan panonun sağlaması gereken enerji aktarımına göre değişiklik gösteriyor. Kompanzasyon panosu 40 kW şeklinde kullanılacak olan bir kompanzasyon panosu, kullanılacağı alanda en fazla 40 kW ‘lık bir enerji gücüne uygun olarak çalışır. Kompanzasyon panolarından biri olan 40 kW kompanzasyon panosu, kolay bir montaj işlemi sonunda kullanıma hazır hale getirilir. Montajı tamamlanan kompanzasyon panosu, işletmeye çalışır bir halde ve tüm bağlantıları kontrol edilmiş bir halde teslim edilir.

Kompanzasyon Panosu Fiyatı 20 KW

Kompanzasyon panosu fiyatı 20 kW konusunda adından da anlaşıldığı gibi 20 kW enerji tüketimi yapan işletmeler ve yapılar için uygun olan bir panodur. 20 kW enerji gücüne sahip olan kompanzasyon panosu, fiyat aralığı olarak bir üst enerji gücü sağlayan kompanzasyon panosuna göre daha ekonomiktir. Fakat ekonomik olarak daha uygun bir fiyata sahip olması da her alanda kullanılabileceği anlamına gelmez. 20 kW enerji tüketimi yapacak olan kompanzasyon panosunun montaj işlemi oldukça kolay ve pratiktir. Profesyonel ekip çalışanları tarafından montajı tamamlanan kompanzasyon panosu, işletme ya da yapı sahibine tüm kontrolleri sağlanarak çalışır bir durumda teslim edilir.

Kompanzasyon Panosu 30 Kw Hakkında Bilgi

Kompanzasyon panosu 30 kW; ismini okurken de anlaşıldığı gibi bu kompanzasyon panosu da 30 kW enerji tüketimi kullanılan alanlarda tercih edilir. Bir işletme veya herhangi bir elektrik enerjisi tüketilen alanda bir kompanzasyon panosu kullanılacak hale gelmişse; öncelikle bu alanın kaç kW ‘lık bir enerji gücüne sahip olduğu alanında uzman kişiler tarafından belirlenir. Belirlenen enerji tüketim aralığında kullanılacak olan kompanzasyon panosunun da kW ölçüsü belirlenmiş olur. Daha sonra kolay bir montaj işlemi sonunda, tüm kontrolleri yapılmış bir şekilde tüketiciye çalışır durumda teslim edilmiş olur.

Kompanzasyon Panosu Fiyatı 30 kvar Hakkında Güncel Bilgiler

Kompanzasyon panosu fiyatı 30 kvar; Bir elektrik akımı sağlanacak olan yapıda en fazla 30 kvar enerji tüketimi için uygun olan kompanzasyon panosu olarak tanımlanır. Reaktif bir güç sağlamak için kullanılan kompanzasyon panoları arasında yine montaj edilme süresi minimal düzeyde olan ama etkisi büyük olan bir panodur. Profesyonel ve alanında uzman firma yetkilileri tarafından montaj edildikten sonra bütün kontrolleri tamamlanarak kullanıma hazır halde teslim edilir.

50 kvar Trafo Panosu Fiyatı 50 kW Hakkında Kısaca Bilgiler

50 kvar Trafo panosu fiyatı 50 kW yine yukarıda diğer kompanzasyon panoları hakkında paylaştığımız bilgiler ile hemen hemen aynı özelliklere sahip bir panodur. Yine bulunduğu ortamda 50 kW’ lık bir enerji tüketimi bulunan alanlar için kullanılması uygundur. Diğer tüm panolarda da olduğu gibi kompanzasyon panoları içinde kullanılan tüm malzemeler en kaliteli markalara ait malzemelerdir. 50 kvar trafo panosu için fiyat aralığı diğer kompanzasyon panoları arasında oldukça yakın rakamlara sahiptirler.

Kompanzasyon Çeşitleri Nelerdir?

Evlerimizde kullandığımız buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve benzeri çok sayıda elektronik cihaz için gerekli olduğu gibi, işyerlerinde kullanılan elektronik cihazlar için ve tüm elektrik enerjisinin kullanıldığı alanlar için bir kompanzasyon panosu gereklidir. Kompanzasyon Panosu Fiyatları da panonun ölçü aralığına gire farklılık gösteren bir fiyatlandırmaya sahiptir. Peki kompanzasyon çeşitleri nelerdir ve bu çeşitler nasıl işlem yapar? Bu konuları ele alarak sorularımızı cevaplandıralım.. Öncelikle üç çeşit kompanzasyon türü vardır. Bunlar; tek tek kompanzasyon, merkezî kompanzasyon ve grup kompanzasyon şeklinde üç farklı isimle tabir edilir. Adlandırmalardan da anlaşıldığı gibi tüm çeşitlerin de görevleri farklılık gösteren türlerdir.

Tek Tek Kompanzasyon Sistemi Hakkında

Tek tek kompanzasyon sisteminin uygulandığı alanlar; aydınlatma görevi gören malzemelerde, çok büyük ölçüde güçlü ve tüketici motorlarda ve enerji dağıtım alanının uzun olduğu alıcılarda kullanılması uygun görülür. Fakat ekonomik değeri oldukça yüksektir. Herhangi bir ayarlama yapma durumu söz konusu değildir. Ayrıca düzenli bir şekilde bakım ve kontrol işlemleri aksatılmadan yapılmalıdır. Tek tek kompanzasyon uygulaması yalnızca sabit bir şekilde ve sürekli çalışan enerji gücü için kullanılması önerilir.

Grup Kompanzasyon Sistemi Hakkında

Genelde büyük tesislerde, tek tek kompanzasyon sistemi uygulamaktansa grup kompanzasyon sistemi uygulanması daha uygun bir durumdur. Aynı devre içerisinde aynı anda çalışabilecek devre ekipmanlarının, ana kompanzasyon panosu üzerinden çalışacak olan motor ve lamba gruplarının düzenli olarak çalışmalarını sağlayan kompanzasyon sistemine grup kompanzasyon panosu adı verilir. Enerji tüketiminin çok yoğun olduğu bölgelerde grup kompanzasyon hem daha ekonomik olur, hem de daha güvenli bir işlem olur. Yoğun enerji kullanımı nedeni ile işletmelerde oluşabilecek aksaklıkların giderilmesi ve kontrol altında tutulabilmesi için özellikle büyük işletmelerde grup kompanzasyon her konuda avantaj sağlamış olur.

Merkezî Kompanzasyon Sistemi Hakkında

Merkezî kompanzasyon sisteminde kontrol sağlama istemi hem manuel kumandalı olarak hem de otomatik olarak yapılabilir. Merkezî kompanzasyon, tek tek kompanzasyon ve grup kompanzasyon uygulamalarından kat be kat daha fazla gelişmiş bir uygulamadır. Grup kompanzasyon işleminde olduğu gibi merkezi kompanzasyon sisteminde de enerji tüketici tek bir nokta değildir. Birden fazla hatta çok daha fazla enerji tüketicisi bulunur. Fakat bu tüketicilerin tamamı sabit bir şekilde ve daimi olarak çalışır durumda değildir. Merkezî kompanzasyon uygulamasında bir ayar düzeneği kullanılarak bu durumun kontrol altında tutulabilmesi sağlanır.

Kompanzasyon Panosu Fiyatları Hakkında Kısa Bilgiler

Kompanzasyon panosu fiyatları konusunda net bir fiyat söylemek doğru bir cevap olmaz. Çünkü kompanzasyon panosu fiyatları panoların ölçüsüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kompanzasyon panosu 30 kW kullanım enerjisine sahip bir pano ise, 50 kW enerji tüketimine sahip bir kompanzasyon panosu ile aynı fiyatlandırma olmaması da doğal bir durum olur. Kompanzasyon panosu fiyatları belirlenirken pano içerisinde kullanılan yardımcı malzemeler de göz önünde bulundurulur. Kompanzasyon panosunun ölçü aralığına göre yine yardımcı ekipman malzemeler de değişkenlik gösterir. En basiti 20 kW enerji gücüne sahip bir pano ile 120 kW enerji gücüne sahip bir kompanzasyon panosu arasında (doğal olarak içerisinde yer alan kablo, sigorta ve benzeri ekipmanların da) voltaj farkı başta olmak üzere bir çok farklı özelliği bulunur. Bu sebeple kompanzasyon panosu fiyatları hakkında net bir bilgi vermek yanlış olur.

Kompanzasyon Panosu Fiyatları ve Hizmet Veren Firmalar

Kompanzasyon panosu fiyatları konusunda detaylı bir bilgi sahibi olabilmek için bu işi yapan firmalar ile iletişime geçmek en doğru tercihtir, diyebiliriz. Kompanzasyon konusunda sektörde uzun yıllar boyunca hizmet veren sayılı güvenilir firmalar arasında yer alan firmamız, her konuda olduğu gibi sizlere kompanzasyon panosu fiyatları konusunda da her türlü kolaylığı sağlıyor. Kompanzasyon panolarında hem kaliteli bir hizmet hem de emin ve güvenilir bir hizmet almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman olan profesyonel ekip çalışanlarımız ile birlikte en kısa sürede istediğiniz kompanzasyon panosunun montajını tamamlıyor ve sizlere teslim ediyoruz. Aynı zamanda montaj işlemi yapan ekibimiz, panonun tüm kontrollerini dikkatle tamamlayarak olası bir aksı durumu da ortadan kaldırıyor.

Projeleriniz için yardıma ihtiyacınız var mı? Bize ulaşın. Tecrübeli ekibimizle yardımcı olmaya hazırız.